چرا باید به روانشناس مراجعه کنم؟

چرا باید به روانشناس مراجعه کنم؟

یکی از مهم ترین بخش های وجودی انسان ها که در بسیاری از افراد مورد غفلت قرار گرفته است، روان و نیازهای روانی است. شاهد این مدعا را می توانید در افرادی ببینید که برای جنبه های مختلفی از زندگی خود هزینه های هنگفتی را پرداخت می کنند اما زمانی که با بحران روحی و روانی مواجه می شوند حاضر نیستند که به یک روان شناس با تجربه و آگاه مراجعه کنند و روند درمانی را پشت سر بگذارند. این غفلت در بسیاری از موارد هزینه های سنگینی را در پی خواهد داشت.

یکی از مهم ترین سوالاتی که از سوی بسیاری از افراد پرسیده می شود این است که چرا باید به روان شناس مراجعه کنم؟. واقعیتی که وجود دارد این است که پاسخ به این سوال بسیار گسترده است و در مواردی کاملا تخصصی و جزئی می شود. به همین جهت برای کسانی که آشنایی اولیه ای با روانشناسی ندارند شاید قدری پیچیده به نظر بیاید.

اما نباید این نکته را از نظر دور نگاه دارید که برخی از دلایل مراجعه به یک روانشناس کاملا منطقی و وجدانی است و حتی کسانی که با این دانش غریبه اند نیز می توانند به صحت این دلایل تصدیق کنند.

 چرا باید به روانشناس مراجعه کنم؟

چرا باید به روانشناس مراجعه کنم؟چرا باید به روانشناس مراجعه کنم؟

دلایل مراجعه به روانشناس بسیار متعدد و مختلف هستند. از جمله مهم ترین دلایلی که یک فرد نیازمند به کمک یک روانشناس می شود از این قرار است:

مشکلات روحی و فشارهای روانی

انسان موجودی است ضعیف و در جهانی زندگی می کند که مملو از محدودیت ها، ناکامی ها، مشکلات و از دست دادن ها است. تمامی سد هایی که در مسیر نیک بختی و کامیابی افراد وجود دارد موجب می شود که افراد احساس بدی پیدا کنند و در مواردی نیز به افسردگی های خفیف تا شدید دچار شوند.

از سوی دیگر به جهت اینکه انسان ها ظرفیت های وجودی و روانی متفاوتی دارند مواجهه های متفاوتی با مشکلات و ناکامی هایشان خواهند داشت. از این رو تمام افراد نمی توانند که رویارویی کم خطری با مشکلات داشته باشند.

در بسیاری از موارد افراد نیاز دارند که کسی در کنار انها باشد و در حل و فصل مشکلات آنها را یاری دهد.

یکی از مهم ترین و بهترین افرادی که می تواند یاری گر خوبی باشد یک روان شناس است که با تمامی مختصات روانی انسان ها آشنا است و می تواند علاوه بر اینکه ریشه مشکلات را شناسایی کند، عمق آسیب روانی و نیز راهکار برای مواجهه با مشکل را نیز ارائه کند.

پیچیدگی های وجودی انسان

از جمله مهم ترین ویژگی هایی که انسان دارد پیچیدگی بیش از حدی است که در تمامی ابعاد روانی و نیازهای آن وجود دارد. در بسیاری از موارد حتی افراد از نیازهای ناخودآگاه خود بی خبرند ولی آن نیاز تاثیر عمیقی روی رفتار، کردار و حالات روانی آن شخص گذارده است.

برای مثال تصور کنید شخصی می گوید: دلم شور می زند؟. این فرد قطعا دچار اظطرابی است که خودش هم ریشه این اظطراب ها  و بی قراری ها را نمی تواند کشف کند.

در این موارد روان پزشکان می توانند با آگاهی و دانش عمیقی که در زمینه مختصات روانی انسان ها دارند به ریشه این حالات روحی پی ببرند. بعد از شناخت علل مشکلات روحی راه درمان نیز مشخص می شود تا افراد با بهبود وضعیت روانی مواجه شوند.

نیاز به مشاوره با فردی بی طرف و باسواد

یک واقعیت وجود دارد مبنی بر اینکه اطرافیان ما هرچقدر که عاقل و با تجربه باشند نمی توانند در زمینه مسائل هیجانی و عاطفی بی طرف باشند. زیرا که ما خانواده، دوست یا معشوق آنها هستیم و در صورتی که با مشکلاتی روبرو شویم آنها نیز احساس به هم ریختگی روانی می کنند. فروپاشی روانی موجب می شود که افراد نتوانند به درستی تصمیم بگیرند و مشورت های عاقلانه و منطقی را ارائه کنند. از این رو بهتر است به کسانی مراجعه کنیم که علاوه بر اینکه آگاه اند و دانش علمی دارند از طرفی نیز به لحاظ هیجانی و عاطفی نیز بی طرف باشند تا بتوانند تصمیمات منطقی تری بگیرند.

بنابر این چه کسی بهتر از یک روانشناس می تواند این صفات را در خود جمع کند؟.

چرا افراد به روان شناس مراجعه نمی کنند؟

یکی از مسائلی که جزء مشکلات ریشه ای و مهم محسوب می شود این است که افراد حاضر نیستند به یک روان شناس باسواد و آگاه مراجعه کنند و مشاوره هایی را دریافت کنند.

نبود آگاهی کافی در خصوص کار روان پزشک

عمده ترین دلیلی که موجب می شود با چنین معضلی مواجه شویم این است که افراد آگاهی بسیار کمی دارند و از عمق اهمیت کار روان شناس مطلع نیستند. همین آگاهی کم افراد موجب می شود که دچار فرهنگی شوند که در آن فرهنگ چنین جملاتی رواج دارد:

برای مثال، روان پزشک ها هیچ کاری نمی کنند جز اینکه گوش کنند.

روان شناس ها هیچ چیز بلد نیستند.

اصلا مشکل من با روان شناس حل نمیشه.

هزینه بالای روان درمانی

از دیگر عللی که موجب می شود افراد از مراجعه به روان پزشکان سر باز بزنند هزینه بالایی است که باید برای جلسات مشاوره پرداخت کنند.

قطعا یکی از عواملی که به عنوان سدی جدی در برابر راه افراد قرار می گیرد هزینه های بالای روان درمانی است. اما نباید از این نکته غافل باشید که کار روان شناس بسیار حساس است و باید با تمام انرژی و آگاهی در زمینه کشف و ریشه یابی مشکلات افراد تلاش کند.

قطعا کار یک روان شناس بسیار دقیق است و در صورتی که تشخیص درست داده شود بسیاری از گره های روانی و بن بست های روحی برای افراد از بین می رود.

بنابراین می توان گفت هزینه های بالا با اهمیت اقداماتی که یک روان شناس انجام می دهد بسیار قابل توجیه خواهد بود.

جهت دریافت مشاوره در رابطه با راههای کنترل ذهن و رهایی از نشخوارهای فکری می توانید با بهترین مرکز مشاوره در تهران شماره ۴۴۲۷۶۴۵۶ تماس حاصل نمایید.

مرکز مشاوره پندار نیک دارای کادری مجرب و توانمند در خدمت شما عزیزان برای مشاوره در تمامی زمینه های زندگی می باشد. پیج اینستاگرام مرکز مشاوره پندارنیک

مشاوره آنلاین روانشناسی

نتیجه گیری

در انتها توصیه ای که داریم این است که لطفا در برابر روان و مشکلاتی که در این بخش وجودی خود با آن مواجه هستید کاملا دغدغه مند و حساس برخورد کنید.

بسیاری از مشکلاتی که روان و روح را به خود درگیر می کند در مراحل ابتدایی می تواند با روند درمانی کوتاه مدت و با آسیب کمتر درمان شود. اما در صورتی که زمان طولانی از درگیری های روحی بگذرد مشکلات به مراتب پیچیده تر و آسیب ها عمیق تری خواهد داشت. از این رو عاقلانه تر است که در مراحل اولیه از بهترین و معتبر ترین پزشکان این حوزه کمک بگیریم.

سایر مقالات

بهترین مرکز مشاوره در تهران

بهترین کلینیک مشاوره خانواده در غرب تهران

مشاوره تلفنی برای خیانت زناشویی

مشاوره غیر حضوری روانشاسی

پاسخ

هشت + 11 =

Call Now Button