نشخوار ذهنی در روانشناسی

نشخوار ذهنی در روانشناسی

یکی از مهم ترین عواملی که باعث می شود که حرکت کردن ما به سمت جلو متوقف شود و باعث افسردگی و بی انگیزه گی گردد نشخوار های فکری می باشد، نشخوار فکری یعنی اینکه ما مدام درحال مرور کردن گذشته دور ونزدیک خود هستیم و در گذشته درحال پیدا کردن مقصر یا علت میگردیم و مدام شرایط زندگی را برای خود سخت تر می کنیم زیرا نشخوار فکری ما را در گذشته متوقف نموده و از حرکت به سوی آینده  وجبران شکست ها باز می دارد.

نشخوار ذهنی در روانشناسی

نشخوار ذهنی در روانشناسی

رابطه نشخوار فکری با افسردگی

اگر قرار باشد که ما یک زندگی مطلوب و خوبی داشته باشیم نمی توانیم مدام نشخوار ذهنی داشته باشیم، نشخوار افکار منفی اگر دائما در ذهن در گردش باشند موجب بهم ریختگی و پریشانی ما می گردد

بنابرین به خاطر بسپاریم که نشخوارهای ذهنی و دنبال مقصر بودن باعث می شود که ما هر روز خشمهایمان نسبت به خود یا اطرافیانمان بیشتر شود و باعث خراب شدن حال ما و در نهایت افسردگی گردد.

راهکارهای رهایی از نشخوارهای فکری 

رها کردن گذشته

اولین شرطی که می تواند به ما کمک کند که ما از گذشته بیرون بیاییم این است که ما بتوانیم راه و روش های جدیدی را در زندگی خود اتخاذ کنیم، یادمان باشد اگر که ما در زندگی خود به نتایجی که انتظار داریم نمی رسیم به این دلیل است که مدام در گذشته در حال پرسه زدن هستیم و یک روش را تکرار می کنیم برای مثال می توان گفت اگر ما کارت ملی خود را گم کنیم اصلا معقول نیست که فقط در یک کشوی کمد دنبال آن بگردیم لازم است قسمت های مختلف خانه را هم برای پیدا کردن کارت ملی خود جستجو کنیم پس بنابراین با خودمان تعهد کنیم برای مواردی که در زندگی ما وجود دارد راه و روش های جدیدی را امتحان نماییم.

جهت دریافت مشاوره  در رابطه با  راههای کنترل ذهن و رهایی از نشخوارهای فکری می توانید با بهترین مرکز مشاوره در تهران شماره ۴۴۲۷۶۴۵۶ تماس حاصل نمایید.

مرکز مشاوره پندار نیک   دارای کادری مجرب  و توانمند در خدمت شما عزیزان برای مشاوره در تمامی زمینه های زندگی می باشد.        پیج اینستاگرام مرکز مشاوره پندارنیک

 

برنامه ریزی و رعایت نظم

مسئله بعدی در مورد نظم داشتن ما در زندگی است زیرا باید بخاطر بسپاریم که ما هیچوقت نمی توانیم در مسائل زندگی موفق باشیم بدون اینکه بصورت مستمر ومداوم تلاش نماییم، هیچوقت شخصی نمی تواند قهرمان بدنسازی شود بدون اینکه هفته ای چهار بار ورزش کند یا کسی نمی تواند سخنران خوبی شود بدون در این حیطه تمرین مداوم داشته باشد. پس لازم است به صورت منظم کارهایمان را انجام دهیم و در مسیر تغییر مدام خود را زیر سوال نبریم و مورد سرزنش قرار ندهیم و به هیچ وجه وقت کشی نکنیم و در جبران ناکامی ها شکست های زندگی خود با افکار مثبت  وخوش بینی تلاش کنیم.

مثبت اندیشی

مثبت اندیشی یعنی اینکه ما در مسیری که قدم بر می داریم یا زمانی که می خواهیم تصمیم جدیدی بگیریم باید مثبت نگر باشیم و افکار منفی را به ذهن خود راه ندهیم به طور مثال وجود خاطره بد  گذشته ما، باعث ترس و دلهره و در نهایت مانع از حرکت ما نگردد.

نتیجه گیری

مرکز مشاوره پندار نیک می تواند با از بین بردن نشخوارهای فکری حرکت کردن به سمت جلو را به افراد آموزش می دهد، به یاد دادشته باشید هر زمانی که برگشت به گذشته داشتید ومدام گذشته را برای خود مرور می کردید، یعنی در حال درجا زدن در زندگی هستید که باعث می شود در جهت هدف هایی که می خواهید نه تنها قادر به برداشتن هیچ قدمی نمی باشید بلکه در حال پسرفت می باشید.

پاسخ

چهار × پنج =

Call Now Button