مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج

همانطور که می دانید  داشتن یک زندگی سالم در گرو یک انتخاب صحیح و یک ازدواج موفق می باشد.

وظیفه روانشناس در مشاوره قبل از ازدواج

نباید توقع شما اینگونه باشد که یک روانشناس به جای شما تصمیم گیری کند و یک کیس را برای ازدواج بپذیرد و یا یک کیس را به طور کامل رد کند. یک مشاور یا یک روانشناس بر ای اینکه بتواند به شما مشاوره پیش از ازدواج دهد باید چند عامل را برای شما برجسته سازی کند.

روانشناس به شما کمک می کند که نقاط مثبت و منفی خود وطرف مقابل خود را بهتر بشناسید و این نقاط را مورد بررسی و ارزیابی قرار داده تا بتوانید در فرایند تصمیم گیری، تصمیم بهتری بگیرید، در نهایت تصمیم گیری به عهده خود شما می باشد.

مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج

تصمیم گیری در شروع  رابطه

به این موضوع باید توجه کرد در زمانی که یک رابطه شروع شود دو اتفاق رخ می دهد یا منجر به ازدواج می شود یا منجر به یک شکست عاطفی!

زیرا دو نفر در رابطه زمانی را با هم سپری کرده اند و یک سری روابط عاطفی ایجاد بین طرفین ایجاد شده و اگر به ازدواج ختم نشود نوعی شکست محسوب می شود وباید توجه داشت که این شکست ها اسکیماهایی می سازند که قطعا  در روابط بعدی نیزتاثیر گذار هستند.

پس وقتی یه رابطه را ایجاد می کنید به نتیجه آن فکر کنید که اگر قرار است وارد یک رابطه شوید و احتمال شکست بیشتری در آن وجود دارد، پس بهتر است این نوع رابطه شروع نشود تا اینکه بخواهد در آینده به شکست منجر شود.

جهت دریافت مشاوره می توانید با مرکز مشاوره پندارنیک شماره ۴۴۲۷۶۴۵۶ تماس حاصل نمایید.

پیج اینستاگرام مرکز مشاوره پندارنیک

آدرس : ستارخان، نرسیده به خیابان خسرو شمالی، خیابان دفتر، ساختمان شماره ۵۵۵، پلاک ۱۷، طبقه۳، واحد۷

آمادگی در ازدواج

اولین موضوعی که طرفین باید در نظر داشته باشند آمادگی برای ازدواج است، اینکه دختر یا پسر برای شروع زندگی مشترک آمادگی داشته باشد یک بحث است و بحثی دیگر در مورد آمادگی خانواده هاست که آیا این آمادگی از جانب خانواده ها ایجاد شده است و در این امر کمک می کنند یا خیر؟

انواع آمادگی های ضروری قبل از از ازدواج برای طرفین

  • آمادگی روانی

مهم ترین آمادگی برای داشتن یک زندگی موفق داشتن آمادگی روانی زوجین می باشد.  هر یک از طرفین باید نقاط ضعف و نقاط قوت خود را مورد ارزیابی قرار دهند.

یعنی میزان مسئولیت پذیری، توانایی مقابله با مشکلات، قدرت تصمیم گیری ومیزان پختگی خود را برای شروع زندگی مشترک بسنجند.

  • آمادگی اجتماعی

به دلیل اینکه طرفین می خواهند با ازدواج وارد یک خانواده جدید شوند، باید این موضوع را در نظر بگیرند که می توانند با افراد جدید تعامل صحیح داشته باشند یا نه؟ آیا آمادگی برای ارتباطات جدید با افراد جدید را دارند؟

  • آمادگی مالی

این موضوع برای آقایان دارای اهمیت بیشتری است، مستقل بودن در زندگی و تصمیمات زندگی مشترک تاثیر مستقیمی دارد. زیرا زمانی که زوج از نظر مالی وابسته و تحت حمایت باشند با دخالت کردن خانواده ها در اکثر امور روبرو خواهند شد، که این موضوع مشکلات جدی در پی خواهد داشت.

  • آمادگی جسمانی

ایده آل ترین اختلاف سنی در زوج ها بین ۲ تا ۷ سال می باشد. زیرا زمانی که همسر شما در دهه متفاوتی با شماست ممکن است افکار و روحیات متفاوتی نسبت به شما داشته باشد که این موضوع منجر به عدم تفاهم در زندگی زناشویی شما می شود. همچنین توصیه می شود فرد ازدواج خود را تا سنین بالا به عقب نیندازد چرا که فرد در سن بالا ملا ک هایش نیز تغییر پیدا می کند که ممکن است موجب کاهش انعطاف پذیری وی زندگی زناشویی و بروز اختلافات شود.

  • آمادگی اعتقادی و خانوادگی

نسبت فرهنگ ها، سنت ها، تعصبات وحتی خط قرمزهای موجود در هر دو خانواده اگرخیلی متفاوت از هم باشند ممکن است باعث بروز دلخوری ها، مشکلات و اختلافات زیادی در خانواده ها شود که تاثیرات مخربی در زندگی زناشویی خواهد گذاشت.

سایر مقالات

بهترین مرکز مشاوره در تهران

کلینیک درمان اختلالات افسردگی در تهران

کلینیک درمان اختلالات افسردگی در تهران

پاسخ

10 − 10 =

Call Now Button