برخورد خانواده با فرزندان ترنس

برخورد خانواده با فرزندان ترنس

آیا تا به حال با آقایی با صورت آرایش کرده مواجه شده اید؟ خانومی با موهای تراشیده و رفتار مردانه چطور؟ احتمالا در برخورد نخست با این افراد ابرو را بالا انداخته اید و از شدت تعجب، چشم هایتان گشادتر شده است. در حال حاضر اکثر افراد درگیر با این موضوع دست از سانسور خود برداشته اند و بیشتر سعی در معرفی هویت واقعی درونی خود کرده اند. با توجه به گسترش شبکه های اجتماعی و اطلاع رسانی های گسترده و تلاش افراد ترنسکشوال در معرفی این اختلال روانی و جنسی، جوامع مختلف اطلاعات بیشتری در مورد این مساله بدست آورده اند. در کشور ما، با توجه به فضای بسته و شرایط موجود هنوز صحبت در مورد مشکلات این افراد تابو محسوب می شود، اما با این حال عملکردهایی توسط افرا تاثیرگذار در این زمینه انجام شده است. ما در این مقاله سعی داریم شما را با این اختلال جنسی آشنا کنیم و مهمتر از آن نحوه ی برخورد صحیح و درست با این افراد را شرح دهیم. با ما همراه باشید.

ترنس یا بایسکشوال کیست؟

اول از همه باید مطرح کنیم که فرد ترنس یا باسکشوال با فرد همجنسگرا متفاوت است. ترنس با نام های مختلف تراجنسیتی، ترنسکشوال، تی اس و ترنسکچوال و نام هایی از این قبیل شناخته شده است.

در کلامی ساده می توان گفت ترنس فردی است که روحیه و حالات روانی اش با کالبد و جسم او متفاوت است. در این اختلال فرد روحیات زنانه دارد اما کالبد و جسمی مرادانه کرد که به واسطه ی شکل ظاهری و کالبد او اطرافیان از او انتظار رفتار مردانه دارند و مسئولیتهای متناسب با کالبد او به شخص واگذار می کنند و جای دردناک ماجرا همینجاست که فرد از نظر روانی در تعارض با وجود جسمانی خود است. بالعکس این موضوع هم مطرح می شود که یک فردی با روحیات مردانه در کالبدی زنانه متولد می شود.

ترنس، همجنسگرا نیست؟

همانطور که مطرح شد ترنس با همجنگسرا متفاوت است و نباید این دو را با هم اشتباه گرفت اما تفاوت این دو اختلال در چیست؟

فرد ترنس روحیات و حالات روانی اش با جسم و کالبد او متفاوت است اما فرد همجنسگرا هیچ گونه تناقص و مشکلی با جسم و روان خود ندارد، تنها از نظر جنسی گرایش به هم جنس خود دارد و از برقراری رابطه ی جنسی با جنسیت مخالف خود بیزار است.

انواع ترنس و بایسکشوال ها

با توجه به جنسیت افراد ترنس و بایسکشوال انواعی برای ای افرا با این ویژگی روانی مطرح می شود.

ترنس ها را بر اساس جنسیت می توان به دو گروه تقسیم کرد.

  1. (FTM) female to male

یعنی فردی که در کالبد زنانه قرار دارد و از نظر روانی، حالات و روحیات مردانه دارد.

  1. (MTF) male to female

یعنی شخصی که در کالبد و جسمی مردانه قرار دارد و از نظر روانی، حالات و روحیات زنانه دارد.

درمان اختلا ل روانی و جنسی بایسکشوال

اغلب خانواده ها زمان اطلاع از این اختلال در فرزندانشان، تلاش های زیادی انجام می دهند و به مراکز مشاوره و روانشناسی های متعدد مراجعه می کنند تا این اختلال را درمان کنند، اما چنین امری امکان پذیر نیست و در بیشتر موارد این راه های درمانی با شکست مواجه می شوند.

تنها راه درمان این اختلال تطابق جسم و روح فرد با هم است که به وسیله ی عمل های جراحی پلاستیک توسط پزشک متخصص جراحی پلاستیک امکان پذیر است.

البته برای انجام این جراحی نیز فیلترهای خاصی وجود دارد که باید اطمینان حاصل کرد که واقعا فرد از این اختلال رنج می برد زیرا پس از انجام عمل جراحی تغییر جنسیت هیچ راه برگشتی وجود ندارد و پشیمانی سودی ندارد.

جراحی تطبیق جنسیت یک امر شرعی، قانونی و عرفی است که با فتوای اما خمینی در سال ۱۳۶۱ با مراجعه ی یکی از افراد تراجنسیتی به نام فریدون پورملک آرا که بعدها به مری م خاتون پورملک آرا تغییر نام داد و مطرح کردن مشکلات این افراد نزد امام خمینی توانست اجازه ی جراحی پلاستیک برای تغییر جنسیت این افراد را در ایران بگیرد.

من مَرد هستم یا زن؟

این سوال افراد ترنس وقتی که چهره ی خود را در آینه می بینند است. کافی است مستند های مرتبط به ترنس ها را در اینترنت جستجو کنید و پای صحبت های افراد مبتلا به این اختلال بنشینید و ببینید این افراد در مواجه با این اختلال با چه مشکلاتی روبه رو می شوند. مساله ی تامل برانگیز و ناراحت کننده در مواجه با این افراد تحقیر و تنهایی افراد مبتلا به این اختلال است. به دلیل ویژگی های ظاهری و جسمی متفاوت این افراد، نه در جمع های مردان و نه در گروه های زنانه پذیرفته نمی شوند و همیشه طرد می شوند. در نتیجه این افراد به تنهایی و انزوا روی می آورند. در صورتی که افراد این رویه ی زندگی را به مدت طولانی ادامه دهند ممکن است که کار به خودکشی هم برسد که آمار خود کشی در افراد مبتلا به این اختلال جسمی و روانی قابل توجه است.

وضعیت ترنس ها در قسمت های مختلف دنیا تقریبا یکسان است و عموما از نظر اجتماعی پذیرفته نمی شوند. اما مشکلات بایسکشوال ها در غرب و شرق قابل مقایسه نیست و تفاوت اساسی در  این مساله وجود دارد.

نوع رفتار با افراد ترنس

پیشنهاد ما به شما این است که در کنار فرزند یا عزیزتان که از این اختلال رنج می برد باشید و راه های درمان این اختلال را بگذرانید. از او حمایت کنید تا بتواند با تطابق جسم و روح خود با هم به آرامش برسد و یک زندگی طبیعی و نرمال داشته باشد. هر انسانی حق داشتن یک زندگی طبیعی و نرمال را دارد که هیچ فردی نمی تواند این حق را از او بگیرد.

در برخی از خانواده های ایرانی انقدر تحمل و هضم این موضوع سخت و سنگین است که فرزندان ترنس خود را طرد می کنند و یا در مواردی خاص اقدام به قتل فرزندان خود می نمایند.

فقط کافی است که به این آگاهی برسید که ترنس بودن یک اختلال است نه هنجارشکنی، نه تابو شکنی و نه سرکشی. افراد مبتلا به این اختلال علاقمند به داشتن یک زندگی طبیعی و نرمال با درمان تطابق جسمی و روانی خود هستند.

جهت دریافت مشاوره در رابطه با راههای کنترل ذهن و رهایی از نشخوارهای فکری می توانید با بهترین مرکز مشاوره در تهران شماره ۴۴۲۷۶۴۵۶ تماس حاصل نمایید.

مرکز مشاوره پندار نیک دارای کادری مجرب و توانمند در خدمت شما عزیزان برای مشاوره در تمامی زمینه های زندگی می باشد. پیج اینستاگرام مرکز مشاوره پندارنیک

مشاوره آنلاین روانشناسی

تشخیص کودک ترنس؟

شاید در این قسمت از مقاله مادران جوانی نگران ترنس بودن یا نبودن کودکان خود و نحوه ی تشخیص این موضوع هستند. سوالاتی که اغلب مادران با آن مواجه هستند این است که اگر دختری داریم که کارهای پسرانه انجام می دهد و به لوازم پسرانه علاقمند است و  یا پسری داریم که علاقمند به عروسک و کارهایی دخترانه است تا چه حد باید نگران وجود اختلال ترنس سکشوال در فرزندمان باشیم؟

این افراد از کودکی شاهد تفاوت خود با هم نوعان خود هستند، اما تنها با دیدن این علائم و نشانه ها نمی توان گفت که فرزند شما به این اختلال دچار است یا خیر. ممکن است این رفتارها علاقمدی کودک شما باشد و او هیچ تعارض و تناقضی با جنسیت خود نداشته باشد اما در مواردی که فرد از بودن در جمع هم جنسانش احساس خوبی ندارد این احتمال بیشتر می شود. برای مطمئن شدن از این موضوع می توانید به مراکز مشاوره و روانشناسی معتبر و خوب مراجعه کنید و از صحت و سقم این موضوع مطلع شوید.

اختلالات روانی و جسمی ترنسکشوال از دیرباز وجود داشته است اما با توجه به قبح این موضوع این افراد با درپوش گذاشتن روی این مشکل و اختلال عمر خود را با این تعارض سپری می کردند اما امروزه افراد با شجاعت تعارض و تفاوت جسمی و روحی خود را مطرح می کنند. پس این موضوع نشانه ی شایع شدن بایسشکوال در میان افراد جوامع نیست بلکه به معنای سکوت نکردن این افراد در برخورد با این اختلال است. تلاش کنیم با این افراد مهربان باشیم و مشکلاتشان را درک کنیم. آگاهی مان در ای زینه را افزایش دهیم و با دید باز با این افراد برخورد کنیم.

راه های مشاوره در مرکز مشاوره پندارنیک

برای انجام مشاوره روانشاسی در کلینیک پندارنیک روش های مختلفی وجود دارد .

بهترین روش مراجعه حضوری در این مرکز است که شما می توانید با شماره تماس حاصل نمایید و با بیان عنوان مشکل خود و زمان مساعد یک وقت از منشی دریافت کنید . بهتر است ۲۰ دقیقه قبل از تایم مشاوره در کلینیک حضور داشته باشید .

مشاوره تلفنی روانشناسی از دیگر خدمات این مرکز است که شما ابتدا باید از منشی یک وقت تعیین نمایید سپس در آن زمان با شماره تماس بگیرید .

مشاوره آنلاین روانشناسی

گاهی شما تمایل به برقراری ارتباط با مشاوره خود به صورت ویدئو کال و یا چت در یک محیط دارید تا بدون استرس مشاوره خود را دریافت نمایید . در این صورت ابتدا شماره تماس گرفته تا زمان انجام این مشاوره برای شما تعیین گردد و سپس با مراجعه به لینک زیر می توانید در واتساپ به راحتی مشاوره خود را انجام دهید .

مشاوره آنلاین روانشناسی

سایر مقالات

بهترین مرکز مشاوره در تهران

بهترین کلینیک مشاوره خانواده در غرب تهران

مشاوره تلفنی برای خیانت زناشویی

مشاوره آنلاین روانشناسی

مشاوره غیر حضوری روانشاسی

پاسخ

19 + نوزده =

Call Now Button