اختلال خوردن

اختلال خوردن

بعضی از افراد ممکن است اختلال خوردن را به عنوان مراحل، عواطف و انتخاب شیوه زندگی ببینند اما در واقع اختلال روانی جدی هستند. اختلال خوردن از لحاظ جسمی، روحی و اجتماعی به افراد تاثیر می گذارند و می توانند پیامد تهدید کننده زندگی باشند.

در واقع، اختلال خوردن در حال حاضر به طور رسمی به عنوان اختلال روانی به رسمیت شناخته شده است. طبق تحقیقات صورت گرفته تنها در ایالات متحده، حدود ۲۰ میلیون زن و ۱۰ میلیون مرد در یک مرحله از زندگی خود اختلال خوردن یا اختلال داشته اند.

اختلال خوردن

اختلال خوردن

اختلال خوردن چیست؟

 اختلال خوردن طیف وسیعی از شرایطی است که از طریق عادات غذایی غیرطبیعی یا ناراحت بیان می شود.این به طور کلی ناشی از وسواس غذا، وزن بدن یا شکل بدن است و اغلب به پیامدهای جدی سلامتی منجر می شود. در بعضی موارد، اختلال خوردن حتی به مرگ منجر می شود.

افراد مبتلا به اختلال خوردن می توانند علائم مختلفی داشته باشند. با این حال، اغلب شامل محدودیت های شدید غذا، مواد غذایی و یا رفتارهای نامناسب مانند استفراغ و… می شوند.

اگرچه اختلال خوردن می تواند بر روی افراد هر جنسیتی در هر مرحله زندگی تاثیر بگذارد، اما اغلب اختلال خوردن در نوجوانان و زنان جوان گزارش می شوند. در واقع، تا حدود ۱۳ درصد جوانان ممکن است حداقل یک اختلال خوردن را تا سن ۲۰ سالگی تجربه کنند.

چه چیزی باغث ایجاد اختلال خوردن می شود ؟

کارشناسان معتقدند که اختلال خوردن ممکن است از طریق عوامل مختلف ایجاد شود.

یکی از اینها ژنتیک است. شواهدی وجود دارد که اختلال خوردن ممکن است ارثی باشند.

صفات شخصیت علت دیگری است. به طور خاص، روان رنجور، کمال گرايي و تکانشي، سه خصوصيات شخصي هستند که غالبا با خطر بيشتري براي ايجاد اختلال خوردن ارتباط دارند.

در حقیقت، برخی از اختلال خوردن به نظر می رسد که بیشتر در فرهنگ ها وجود دارد که در معرض آرامش بیرونی غرب قرار نگرفته اند.

گفتنی است که ایده های ناب از نظر فرهنگی پذیرفته شده در بسیاری از نقاط جهان بسیار حضور دارند. با این حال، در بعضی از کشورها، تعداد کمی از افراد در معرض اختلال خوردن قرار دارند.

اخیرا کارشناسان پیشنهاد کرده اند که تفاوت در ساختار مغز و زیست شناسی نیز ممکن است در توسعه اختلال خوردن نقش داشته باشد.

افراد مبتلا به اضافه وزن. آنها تمایل دارند به طور مداوم وزن خود را نظارت کنند، از خوردن انواع خاصی از غذاها جلوگیری کنند و کالری های آنها را به شدت محدود کنند.

جهت دریافت مشاوره می توانید با مرکز مشاوره پندارنیک شماره ۴۴۲۷۶۴۵۶ تماس حاصل نمایید.

پیج اینستاگرام مرکز مشاوره پندارنیک

آدرس : ستارخان، نرسیده به خیابان خسرو شمالی، خیابان دفتر، ساختمان شماره ۵۵۵، پلاک ۱۷، طبقه۳، واحد۷

علائم عادی ناخوشایند اختلال خوردن

  • در مقایسه با افرادی که سن و سنشان مشابه است، وزن بیشتری دارد.
  • الگوهای غذا خوردن بسیار محدود است.
  • ترس شدید از دست دادن وزن یا رفتارهای مداوم برای جلوگیری از افزایش وزن، علیرغم کمبود وزن.
  • پیگیری بی رحمانه لاغری و عدم تمایل به حفظ وزن سالم.
  • تاثیر سنگین وزن بدن یا شکل بدن درک شده بر عزت نفس.
  • یک تصویر بدن تحریف شده، از جمله عدم انصراف به طور جدی کم وزن.
 • علائم وسواسی-اجباری اغلب وجود دارد. به عنوان مثال، بسیاری از افراد مبتلا به بی اشتهایی با افکار مداوم در مورد غذا مشغول هستند، و برخی حتی ممکن است وسواسانه دستور غذاها یا غذاهای ذخیره شده را جمع آوری کنند.

چنین افرادی ممکن است دچار مشکلی در غذا خوردن در عموم باشند و تمایل قوی برای کنترل محیطشان داشته باشند، و محدودیت توانایی خود را به خود بگیرند.

بی اشتهایی به طور رسمی به دو نوع زیر تقسیم می شود:

  • نوع محدود کننده
 • وسواس در غذا خوردن

افراد مبتلا به نوع محدود کننده وزن را صرفا از طریق رژیم غذایی، ورزش روزانه و یا بیش از حد از دست می دهند.

افراد مبتلا به نوع حساس بودن به تمیزی غذا ممکن است مقدار زیادی از مواد غذایی را بخورند و یا به سختی تمایل به غذا داشته باشند. در هر دو مورد، پس از خوردن، آنها با استفاده از فعالیت هایی از جمله استفراغ ممکن است برایشان ایجاد شود.

بی اشتهایی می تواند به بدن بسیار مضر باشد. با گذشت زمان، افرادی که با آن زندگی می کنند ممکن است ناباروری، موهای شکننده و ناخن و رشد یک لایه موهای ریز در سراسر بدنشان را تجربه کنند.

در موارد شدید، بی اشتهایی می تواند منجر به نارسایی قلب، مغز یا چندگانگی و مرگ شود.

پر خوری عصبی

پر خوری عصبی یکی دیگر از اختلال خوردن شناخته شده است.

درست مثل بی اشتهایی، تمایل دارد در دوران نوجوانی و زودرس زودرس رشد کند و به نظر می رسد در میان مردان نسبت به زنان کمتر باشد.

افراد مبتلا به پر خوری عصبی اغلب غذاهای غیرمعمول غذایی زیادی را در یک دوره نسبتا کوتاه می خورند.

هر قسمت غذا خوردن معمولا ادامه می یابد تا زمانی که فرد به طور کامل درد کند. علاوه بر این، در هنگام نوشیدن، فرد معمولا احساس می کند که نمی توانند از خوردن غذا یا کنترل میزان مصرف آنها جلوگیری کنند.

پر خوری عصبی می تواند با انواع غذا اتفاق بیافتد، اما اغلب با غذاهایی که فرد به طور معمول از آن اجتناب می کند، رخ می دهد.

افراد مبتلا به پر خوری عصبی سپس سعی می کنند برای جبران کالری مصرف شده و ناراحتی های روده را از بین ببرند.

https://www.healthline.com/nutrition/common-eating-disorders#section8

سایر مقالات

درمان وسواس

درمان افسردگی

درمان اضطراب

اختلال یادگیری در کودکان

بهترین مرکز مشاوره در تهران

پاسخ

11 + 8 =

Call Now Button